Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mit o Dedalu i Ikarze - Przykładowe wypracowania

Dedal i Ikar – która postawa wydaje się tobie bliższa?

    Dedal i Ikar to bohaterowie mitu antropologicznego, przytaczającego historię ich fantastycznej ucieczki z królestwa króla Minosa na Krecie. Władca zakazał ojcu i synowi opuszczać wyspę, co spowodowało bunt Dedala. Wykorzystał swój intelekt i skonstruował dwie pary skrzydeł z piór i wosku, które pozwalały na wzbicie się w powietrze i poszybowanie nad morzem do najbliższego lądu. Przed ucieczką ojciec udzielił synowi rad, jak powinien lecieć, by nie zginąć, jednak młody Ikar zlekceważył je, w efekcie czego spadł do morza i zginął.
    Charaktery Dedala i Ikara są zdecydowanie różne. Dedal to człowiek dojrzały, a wraz z wiekiem zdobył odpowiednie doświadczenie życiowe, które prawdopodobnie wpłynęło na jego zachowanie. Jest genialnym artystą i wynalazcą, posiada ogromną wiedzę o architekturze, budownictwie – w końcu zbudował labirynt Minotaura – oraz fizyce i mechanice – stworzył skrzydła, przy użyciu których można było latać. Dedal jest rozsądny i wie, że w życiu są pewne zasady, których należy przestrzegać, występuje jednak przeciw narzuconemu ograniczeniu wolności, podejmując próbę ucieczki. Przestrzega syna przed niepotrzebną i niebezpieczną brawurą, na którą sam by sobie na pewno nie pozwolił, ponieważ wie, jakie mogą być jej konsekwencje.
    Ikar jest młodym człowiekiem, a jego charakter jest typowy dla jego wieku: porywczy, nierozsądny, odważny i lekkomyślny. Cechy te ujawniły się, kiedy zlekceważył ostrzeżenia ojca i pofrunął wysoko, ku słońcu, przez co wosk, który zlepiał pióra jego skrzydeł, zaczął topnieć. Następnie chłopak poleciał zbyt nisko, przez co woda osiadła na skrzydłach i młodzieniec runął w morską toń. Trudno powiedzieć, czy młody człowiek świadomie nie posłuchał swego ojca, czy też piękno lotu i